Select language English Deutsch Česky

O nás


Jak vybrat správnou loď

Jak vybrat tu správnou loď

Vybrat tu správnou loď není nikdy jednoduché. Vždyť kolikrát za život vodák přemýšlí o koupi nové lodě. Chtěli bychom vám usnadnit rozhodování a dát základní informace k tomu, jak vybrat správnou loď. V první řadě si musíte ujasnit to, k čemu by měla právě vaše nová loď sloužit. Na začátku se musíte rozhodnout, zda preferujete romantickou rodinnou dovolenou na klidné řece, pravidelně jezdíte za dobrodružstvím na divoké vodě, nebo plánujete koupi lodě na náročnou expedici v dalekých krajích.

Pomůžeme vám s výběrem té správné lodě tak, že zde uvedeme možnosti použití našich nafukovacích kánoí.

RIO základní verze:

Dvoumístný člun je určen pro plavbu po řekách maximálně do obtížnosti WW IV. Jedná se o univerzální model, který vyrábíme již osm let. Pokud si základní verzi vyberete pro sjezd například Vltavy či Otavy, jistě oceníte mimořádnou stabilitu, tuhost a snadnou manipulaci s lodí během transportu. Uchycení bagáže, výborné jízdní vlastnosti a maximální bezpečnost pro posádku tvoří hlavní přednosti základní verze při rekreační vodní turistice. Pokud tvoříte sehranou posádku a máte již řadu zkušeností se sjezdem náročnějších řek a potoků, jistě oceníte výborné jízdní vlastnosti a chování člunu v peřejích, velkých vlnách a při překonávání výškových stupňů apod. Stabilita, ovladatelnost a konstrukční tuhost vytváří výborné předpoklady pro sjezdy řek obtížnosti WW I. - IV. Dlouhodobě vyvíjená konstrukce a tvar lodi významně přispívá ke stabilitě člunu v extrémních vodáckých podmínkách, při absolvování náročných vodáckých sjezdů.

Prodloužená verze:

Prodloužený člun RIO je určen pro plavbu na divokých řekách do obtížnosti WW IV. Ideální volba pro vícedenní putování po řece, dlouhodobé a náročné expedice, nebo turistické, rekreační a rodinné putování „na těžko“. Do těchto podmínek je člun vhodný zejména díky značnému úložnému prostoru, zvýšené podélné stabilitě proti přetáčení, robustnosti při splouvání jezů, výškových nerovností a stupňů. Vedle jízdních vlastností a ergonomie je prakticky a účelně vyřešen systém libovolného posunování sedačky podle potřeb uživatele. Především je však navržena pro situace, kdy potřebujeme převézt větší množství nákladu, k čemuž slouží velký úložný prostor a množství manipulačních poutek a popruhů.

Školní verze CHIKO:

Člun CHIKO je určen pro plavbu na divokých řekách do obtížnosti WW III. Především je však navržen pro potřeby vodáckých půjčoven a organizátory vodáckých kurzů. Pro potřeby půjčoven, pro dětské vodácké kurzy je kanoe CHIKO vhodná zejména svou příznivou cenou, ale také výbornými jízdními vlastnostmi. Ergonomie lodi je navržena pro vynikající podélnou stabilitu, s dostatečnou robustností při splouvání jezů, výškových nerovností a stupňů. Proto je školní verze rovněž ideální pro běžné turistické, rekreační a rodinné sjíždění řek.

RIO odlehčená verze:

Odlehčená verze kánoe je určena pro plavbu na divokých řekách do obtížnosti WW IV. Především je však navržena pro ty vodáky, kteří ocení nízkou váhu a perfektní skladnost při zachování vynikajících jízdních vlastností za příznivou cenu. Ergonomie lodi je navržena tak, aby zachovala vynikající jízdní vlastnosti, podélnou stabilitu, dostatečnou robustnost při splouvání jezů, výškových nerovností a stupňů. Proto je odlehčená verze vhodná pro splouvání běžných i náročných řek, avšak díky konstrukci a zvolenému materiálu ocení odlehčenou kánoi každý, kdo vyžaduje snadný transport a vynikající skladnost. Nízká váha a skladnost se bude hodit jak v expedičních podmínkách, tak při turistickém, rekreačním a rodinném sjíždění řek.

RIO rozšířená verze:

Rozšířená verze je určena pro plavbu na řekách do obtížnosti WW IV. Především je však navržena pro vodáky, kteří ocení speciálně vyvinutou stavbu lodi pro vyšší stabilitu při podélném přetáčení. Kánoe je širší, dno je opatřeno dvěma stabilizačními válci navíc. Ergonomie a tvar lodi je navržen pro maximální stabilitu, s dostatečnou robustností při splouvání jezů, výškových nerovností a stupňů. Proto je rozšířená verze vhodná pro splouvání náročných řek, rovněž pro expediční potřeby, ale také pro turistické a rodinné sjíždění řek. Rozšířenou verzi však ocení zejména vodáci, kteří svou tělesnou konstitucí nemohou pohodlně nasednout do jiné lodě. Kánoe bezproblémově uveze vodáky s tělesnou hmotností 100 a více kg. 

 

Naše nafukovací lodě jsou určeny pro široké spektrum vodáckého využití. Před koupí nafukovací lodě je tedy dobré vědět, na jaký typ řek budeme loď využívat, jestli preferujeme rekreační, či sportovní plavbu, ale hlavně vybírat na základě našich zkušeností na vodě. Zbývá tedy rozmyslet si, jaká varianta bude pro naše potřeby ta nejlepší. Rekreačním vodákům naše lodě poskytnou komfort, pohodlí a bezpečnost, sportovně naladěným posádkám pak jistotu, ovladatelnost a stabilitu při nejtěžších vodáckých situacích.